Največ Zemeljske površine seveda pokriva voda, natančneje morska voda, samo 3 procente pa je sveže vode in kar 97 procentov slane. Če bi sešteli vse oceane in morja skupaj in to vodo izhlapeli, bi nam ostalo, kar 50 milijonov milijard soli. Ampak še vedno je vprašanje od kot vsa ta sol sploh pride?
Od kot vsa ta sol sploh prihaja? (vir: unsplash)
Nekaj soli nastane v mineralnih bazenih na dnu oceanov, ki so posledica vulkanske aktivnosti, največ pa jo v morje prinese ravno iz kopnega. Namreč vedno ko dežuje odplakne majhen delež mineralov, ki nato pronica proti rekam, ki se nato izlivajo v morja. Zanimivo je, da so tudi potoki in reke, ki tečejo daleč vstran od morja “slane”, čeprav je koncentracija soli za 200 krat manjša kot v morju. Reke v morja širom sveta na leto prinesejo za kar 4 milijarde ton soli. Nekoč morja niso bila tako slana, kot so danes, saj se koncentracija soli poveča zaradi segrevanja in seveda izhlapevanja vode. Tako voda iz morij izhlapeva za njo pa ostanejo minerali oz. sol.
Kljub vsemu pa voda v vseh oceanih in morjih ni enako slana. Tako je na primer morje pri severnem in južnem polju manj slano, kot tisto pri ekvatorju. To je posledica taljenja ledu, ki vodo pri polih bolj razredčijo in jo naredijo manj slano, ravno nasprotno pa se voda pri ekvatorju bolj segreva in izhlapeva, zato so koncentracije soli večje.
omentarji